Nevelési stílusok

Kiemelkedően meghatározó kisgyerekeknél a pedagógus személye, nevelési stílusa, módszerei, céljai, a gyerekekhez való hozzáállása.

A folyton bíráló, kritizáló, autoriter, hatalomelvű, szigorú stílus a gyerekekben szorongást, megfelelési kényszert vált ki. Az iskolákban bevett módszer volt, ebben nőttek fel generációk, és maguk a tanárok is ezt a nevelési attitűdöt tartották elfogadhatónak, hiszen ők maguk is ebben nevelkedtek.

Montessori lépett fel egy teljesen új megközelítéssel, amikor végre a gyermek egyénisége, érdeklődése, tehetsége számított és nem az, hogy egy berögzült rendszernek kelljen megfelelnie, haptákban állva, bólogatva, teljes mértékben alávetve magát a tanítónak.

Kurt Lewin kategóriákba rendezte a nevelési módszereket.

  • A hatalomelvű módszer alapján autokratikus nevelési stílus
  • A megértő, egyenrangú módszer a demokratikus stílus
  • A teljesen magára hagyó módszer a laissez-faire stílus elnevezést kapta.

A Módszerek című film óvodai csoportokban végzett megfigyelésen alapszik, mely a három nevelési stílust mutatja be egyazon óvónő "vezetésén" keresztül. Döbbenetes módon ábrázolja a különbségeket mind a gyerekek motiváltsága, viselkedése, egymással való kapcsolódása során.

A film végén a gyerekekkel váltott néhány mondat még nyomatékosabban ábrázolja a nevelői módszerek hatásait, hatékonyságát, vagy éppen rombolását mind a gyerekek magatartására, lelkivilágára, pszichéjére, gondolkodására, hozzáállására.